Rowerowa pasja – czemu warto jeździć na rowerze?

Rower jest urządzeniem dosyć prostym w obsłudze. Zazwyczaj uczymy się na nim jeździć w okresie młodzieńczym. Czasami przy pomocy dodatkowych kółek przy kole z tyłu roweru, a czasami od samego początku na dwóch. W młodości, rower dla wielu ludzi był bardzo częstą formą rozrywki.

Sprawdzał się jako środek komunikacji oraz jako sposób na przetransportowanie różnego rodzaju rzeczy. Niestety, zdarza się, że ta młodociana miłość do roweru zaciera się z biegiem czasu. Ale nie u każdej osoby. U niektórych rozwija się w życiową pasję.

Dlaczego lubimy jeździć na rowerze?

Zamiłowanie do jazdy na rowerze nie bierze się znikąd. Kto nie lubi czuć wiatru we włosach podczas szybkiej jazdy albo czuć satysfakcji po pokonaniu stromej górki? Jak w przypadku każdego sportu, tak i przy jeździe na rowerze w naszym krwiobiegu pojawiają się hormony szczęścia: serotonina i dopamina. Ponadto, jazda na rowerze sprawia, że nasz organizm jest lepiej dotleniony, co sprzyja zwiększonej koncentracji.

Hobby w postaci jazdy na rowerze w pozytywny sposób wpływa na naszą sylwetkę, ponieważ pokonując kolejne kilometry spalamy dużą ilość kalorii. Dzięki temu możemy też pozwolić sobie na porządny obiad. Jazda na rowerze daje nam także możliwość poznania innych rowerzystów, co wpływa na naszą sferę społeczną.

Korzyści z rowerowego hobby

Poza tymi wymienionymi powyżej, nie możemy zapomnieć o możliwości wjechania rowerem prawie wszędzie. Może to być wąska, leśna ścieżka albo nieodkryta jeszcze plaża.

Rower pozwala na bliższe obcowanie z przyrodą i odszukiwanie ukrytych miejsc. Dodatkowo, obserwowanie widoków w trakcie jazdy wycisza nasz na co dzień zabiegany umysł. Jest to swoisty mentalny odpoczynek. Ciało pracuje, ale myśli i troski odpływają. Nic więc dziwnego, że entuzjastów tego sportu jest tak wielu. Na rozwój rowerowego hobby wpływa jeszcze ogromna ilość ścieżek dla tego typu wypraw. Jest ich bardzo dużo w lasach, w parkach, w mieście. Są także trasy, które są niezwykle malownicze, jak na przykład trasa R10, która wiedzie wzdłuż wybrzeża Bałtyku.

Jeżeli ktoś poszukuje swojego hobby, bardzo dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie od przygody z rowerem.